Μαθήματα Αστρονομίας PDF Εκτύπωση E-mail

Σε αυτήν την σελίδα περιέχονται βιβλία και ανακοινωσεις σχετικά με τα εισαγωγικά μαθήματα αστρονομίας που γίνονται στο σχολείο μας.

Παλαιά Θέματα Πανεληνίου Διαγωνισμού Αστρονομίας (αρχείο zip με θέματα από το 13 έως και τον 17 διαγωνισμό)

Θέματα του 18 Πανεληνίου Διαγωνισμού Αστρονομίας (Γυμνάσιο, Λύκειο)

ΗΛΙΟΒΑΣΙΛΕΜΑ ΣΤΟΝ ΑΡΗ.jpg

ΝΕΑ

Βροχή μετεωριτών προκάλεσε σήμερα 15-2-2013, βίαιες εκρήξεις στα χαμηλά στρώματα της ατμόσφαιρας πάνω από τα Ουράλια και περιοχές της κεντρικής Ρωσίας με αποτέλεσμα να σπάσουν τα τζάμια σε πολλά κτίρια, μετέδωσαν τα ρωσικά πρακτορεία ειδήσεων επικαλούμενα τοπικές αρχές και κατοίκους των περιοχών.

Βίντεο με έκρηξεις Μετεωρητών που έγιναν στην ατμόσφαιρα της Γής στην Περιοχή τουων Ουραλίων (Ρωσία)

Βιβλία

Κάποια βιβλία Αστρονομίας σε PDF μορφή

Αστρονομία Β' Λυκείου (σχολικό βιβλίο)

Ηλιακό Σύστημα
Γαλαξίες
Κοσμολογία
Κοσμολογία - Το πληθωριστικό σύμπαν

Και κάποια άρθρα με αστρονομικά θέματα

Σε PDF σε HTML έχει και animations Περιγραφή
ΤΟ ΗΛΙΑΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ Το Ηλιακό σύστημα Μικρή εισαγωγή στο ηλιακό μας σύστημα (πλανήτες, δορυφόροι, παράμετροι, προέλευση). Μερικά εντυπωσιακά φαινόμενα του ηλιακού συστήματος
Η ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ ΣΤΟΥΣ ΠΛΑΝΗΤΕΣ  Η ατμόσφαιρα στους πλανήτες Παράμετροι πλανητικής μετεωρολογίας. Αξιοσημείωτα ατμοσφαιρικά φαινόμενα στο ηλιακό μας σύστημα
ΤΟ ΑΧΑΝΕΣ ΣΥΜΠΑΝ  Το αχανές σύμπαν Κλίμακα αποστάσεων και μεγεθών στο σύμπαν. Δομή του σύμπαντος στις μικρές αλλά και στις μεγάλες εκτάσεις
Η ΓΗ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΣΕΛΗΝΗ  Η Γη χωρίς την Σελήνη Το παρελθόν και το μέλλον του πλανήτη Γη χωρίς την Σελήνη (αναφορές στην βιολογία, αστρονομία, κλίμα, καθημερινή ζωή)
ΕΝΤΟΝΑ ΗΛΙΑΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ  Έντονα Ηλιακά Φαινόμενα Παρουσίαση σημαντικών φαινομένων που συμβαίνουν στον Ήλιο μας (εκλάμψεις, στεμματικές εκρήξεις, μαγνητικές καταιγίδες, άνεμος, προεξοχές, ηλιακός κύκλος)
ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΑ ΗΛΙΑΚΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ  Αξιοσημείωτα Ηλιακής Δραστηριότητας Αξιοσημείωτα ηλιακά συμβάντα που έχουν επηρεάσει τον πλανήτη μας τα τελευταία χρόνια
ΤΑ ΑΚΡΟΤΑΤΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ
Τα Ακρότατα του Σύμπαντος
Εντυπωσιακές αντιθέσεις (μέγεθος, λαμπρότητα, απόσταση) για ορισμένα αντικείμενα του σύμπαντος (αστέρες, γαλαξίες, μελανές οπές, σμήνη γαλαξιών)
ΟΙ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΓΗΣ
Οι Κινήσεις της Γης
Η συνολική πολυσύνθετη κίνηση της Γης (γύρω από τις μικρές και μεγάλες δομές που την περιβάλλουν) και η ταχύτητα της μέσα στο σύμπαν
ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΕΣ ΠΑΡΑΝΟΗΣΕΙΣ Ι: Η ΣΕΛΗΝΗ
Αστρονομικές Παρανοήσεις Ι: Η Σελήνη
Ορισμένα από τα πολύ παράξενα φαινόμενα (αθέατη πλευρά, ατμόσφαιρα, οι κινήσεις της, η τροχιά της γύρω από τον Ήλιο) της Σελήνης μας και η επιστημονική ερμηνεία τους
ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΕΣ ΠΑΡΑΝΟΗΣΕΙΣ ΙΙ: Ο ΗΛΙΟΣ
Αστρονομικές Παρανοήσεις ΙΙ: Ο Ήλιος
Μερικά από τα λιγότερο γνωστά, αλλά εντυπωσιακά στοιχεία του Ήλιου μας (ύπαρξη νερού, σεισμοί, χρώμα, συνολική κίνηση) παρουσιάζονται και εξηγούνται αναλυτικά

Πολυμεσικό υλικό

(μπορείτε να τα κατεβάσετε στον υπολογιστή σας  με δεξί κλίκ και "αποθήκευση προορισμού ως...")

Βίντεο που δείχνει την μετάπτωση του άξονα της Γής και κινούμενη εικόνα (gif) με τις φάσεις της Σελήνης

Βίντεο που δείχνει την κίνηση της Γής και τις εποχές

Βίντεο που δείχνει τις φάσεις της Σελήνης και εικόνα με τις φάσεις της Σελήνης

ΔΕΝ είναι ένα απλό ηλιοβασίλεμα...... Η φωτογραφία του αιώνα.

Ότι και να πεις για αυτή τη φωτογραφία θα είναι πάντα λιγότερο της αξίας της. Φαινομενικά είναι μια απλή όμορφη φωτογραφία ηλιοβασιλέματος. Ίσως κάποιος σκεφτεί τη Σαντορίνη και πει ότι έχει δει καλύτερα ηλιοβασιλέματα... Και όμως εγώ θα εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι η καλύτερη φωτογραφία του αιώνα. Αναμφίβολα έχει μια ομορφιά και το χρωματικό φάσμα έχει και αυτό μια ιδιαιτερότητα που την καθιστά μοναδική. Αυτό που την κάνει τη φωτογραφία του αιώνα είναι το τι χρειάστηκε για να βγει αυτή η εικόνα. Για να τραβηχτεί αυτή η φωτογραφία χρειάστηκε όλη σχεδόν η τεχνολογική πρόοδος της ανθρωπότητας.

Η εικόνα είναι το ηλιοβασίλεμα στον πλανήτη Άρη. Ο ήλιος στον κόκκινο πλανήτη φαίνεται 2/3 πιο μικρός απ' ότι στη Γη, γιατί βρίσκεται πιο μακριά.
Την τράβηξε το ρομπότ Spirit που έχει σταλεί να εξερευνήσει τον Άρη, από το χείλος του κρατήρα Gusev.

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 26 Φεβρουάριος 2013 09:21